Reverb.pl - forum o produkcji muzyki
Martwe forum - czy musi tak być? - Wersja do druku

+- Reverb.pl - forum o produkcji muzyki (http://reverb.pl/forum)
+-- Dział: Forum (http://reverb.pl/forum/forum-3.html)
+--- Dział: Propozycje (http://reverb.pl/forum/forum-7.html)
+--- Wątek: Martwe forum - czy musi tak być? (/thread-5531.html)

Strony: 1 2

Martwe forum - czy musi tak być? - Madkay - 30.11.2021

Dobry, 

Jak w temacie. 

Jak myślicie, czemu jest, jak jest i forum jest martwe. Patrząc po ilości zarejestrowanych użytkowników i szczytu, który przypadał na lipiec tego roku, forum powinno tętnić życiem. 
Materiałów na sieci przybywa z każdym dniem jak i producentów a tu cisza jak makiem zasiał. 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - Good Man - 30.11.2021

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - Madkay - 30.11.2021

Jeśli to ma być odpowiedź, to nie ma co się dziwić, czemu jest tu tak pusto. 
Na miejscu nowych ludzi omijałbym to forum szerokim łukiem, gdyby na moje pytania ktoś odpowiadał jak Ty Good Man.

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - Good Man - 30.11.2021

Jest fanpage reverb na fb, może gdyby się ożywił, to forum także. Myślę, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być zamieszczanie jakichś tutoriali na forum, presetów do vst, drum kitów.

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - belothar - 01.12.2021

(30.11.2021, 15:28)Madkay napisał(a): Dobry, 

Jak w temacie. 

Jak myślicie, czemu jest, jak jest i forum jest martwe. Patrząc po ilości zarejestrowanych użytkowników i szczytu, który przypadał na lipiec tego roku, forum powinno tętnić życiem. 
Materiałów na sieci przybywa z każdym dniem jak i producentów a tu cisza jak makiem zasiał. 

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Z rejestrujących się użytkowników i tych online około 80% lub więcej to są boty, które nie powinny nawet przejść procesu rejestracji, wiec na to bym szczegolnej uwagi nie zwracał. Np statystyki forum pokazują 138 gości aktywnych w ciągu ostatnich 30 minut. Google Analytics w tym momencie pokazuje jednego użytkownika. Albo wszyscy z nich używają wtyczki do blokowania trackera GA albo większość tego ruchu to boty.

Rzut oka na zakładke użytkownicy:

[Obrazek: 1.png]

Na 20 tutaj widocznych 16 to boty.

A odpowiadając na głębsze pytanie - czemu forum jest takie jakie jest.

Ponieważ core'owa ekipa, która napędzała flstudio.pl, zanim zostało sprzedane w pizdu przez Entertracka albo:
a) nie zajmuje się już muzyką
b) nie interesuje się/nie ma czasu na pisanie o muzyce na jakimś forum
c) obie odpowiedzi są poprawne

A jeśli nie ma treści to jedyne kto tu przychodzi to będą boty.
Było już kilka prób reanimacji tego forum - począwszy do bloga (ktory spoko sie rozwijal przez pierwsze 2 miesiace) po Discord z 3 aktywnymi użytkownikami, który umarł śmiercią naturalną zanim Good Man zaczął spamować na tematy polityczne.
Jak z każdym przedsięwzięciem w internecie rozwijanie czegokolwiek wymaga czasu oraz poświęcenia na coś co de facto prawdopodobnie nie przyniesie żadnego zwrotu w przyszłości, oprócz mało prawdopodobnego scenariusza typu sprzedaż domeny jakiejś zagranicznej megakorporacji o nazwie REVERB. Jeśli była zajawka przez pierwsze pół roku, to ruch jako taki był. Niżej wykres dla lat 2014-2021

[Obrazek: 2.png]

Pozniej blog tylko straszyl więc został wyłączony. Ludzie poodchodzili, przenieśli się na mp czy po prostu zrezygnowali z toczenia tego kamienia pod górę zwanego "produkcja muzyki". Może znaleźli sobie lepsze zajęcie, może stwierdzili, że władowali pare lat życia na czytanie w internecie, że ich kawałek ma o +1.5 za dużo dB w 325Hz a nie przyniosło to rezulatatów i po prostu dalej robią muzyke tylko już nie wrzucają, dyskutują? To
Osobiście zabierałem się już 3 próby reanimacji w różnej formie, ostatnią próbą będzie postawienie nowego forum na totalnie innym silniku niż dziurawy, nieutrzymywalny, archaiczny i brzydki MyBB. Z tym, że przeniesienie postów jakie tu powstały i użytkowników nie będzie raczej możliwe. To będzie więc ostatni zryw z szabelką na czołgi z próbą zrobienia czegoś sensownego w tym zjebanym polskim pseudointernecie. Ale kiedy to nastąpi? Nie wiem, nic nie wiem.

Cytat:Myślę, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być zamieszczanie jakichś tutoriali na forum, presetów do vst, drum kitów.

I wracamy do punktu wyjścia za każdym razem gdy wraca temat zdychającego forum XD
czyli jednym słowem NIECH KTOŚ!!!

Każdy by chciał mieć fajne żywe forum ale nie kazdy juz chciałby w to włożyć pare/naście godzin tygodniowo, żeby napisać czy nagrać jakiś tutorial. I wcale sie nie dziwie, bo nie każdy ma na to czas, chęci, umiejętności itp. Dziwie się tylko temu, że każdy z narzekających na zdechłe forum może wziąć sprawy w swoje ręce, tak jak to było w 2014 i zrobić coś dla tego forum a nie tylko narzekać i tworzyć kolejne tematy jak to jest tutaj chujowo i czemu nie jest zajebiście XD

Ja próbowałem wielokrotnie, wielokrotnie poległem, nie mam już szczerze na to więcej chęci poza ostatnią próbą ratunku co będzie się wiązało z postawieniem forum na nowo. Oczywiście to cmentarzysko zostanie bo nie jestem chujem jak Entertrack i nie wypierdole w kosmos wiedzy i ciekawej tresci jaka sie tu zebrała po tylu latach w zamian za jakieś marne pare koła Smile

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - Good Man - 01.12.2021

Mógłbym zamieścić jakieś presety do różnych vst, sample, udostępnić tutoriale z YT, z których rzeczywiście można się coś dowiedzieć. Ale najlepiej by było, gdyby linki były widoczne dla osób zarejestrowanych.

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - belothar - 01.12.2021

A co do forum na nowym silniku, żeby zobrazować o czym mówie

http://svantetic.smallhost.pl/

to jest szybkie demo NodeBB

mamy responsywność, PWA, sensownie napisany rozszerzalny kod, szybkość działania, powiadomienia i różne usprawnienia przy których MyBB wyglada jak gówno
jest nawet shoutbox

niestety bedzie zabawa z migracją i pewnie nie bedzie sie dalo wszystkiego przeniesc (o ile w ogole bedzie sie cos dalo automatycznie zmigrować)

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - Impakt - 01.12.2021

to nodebb?

https://community.nodebb.org/topic/4137/mybb-to-nodebb-migration/3
https://github.com/ASCIIcat/nodebb-plugin-import-mybb

może trzeba bedzie dopieścić skrypt, ale powinno dać radę

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - Madkay - 02.12.2021

Dobrze wiedzieć, że realnie użytkowników jest mniej niż podane. Trochę rozjaśnia to temat. 

Czy byli to użytkownicy, którzy napędzali tamte forum? I tak i nie , z tego co pamiętam tamto forum odwiedzało więcej użytkowników przez co była to samo napędzająca się machina. 
Czy były to osoby, które robiły to z pasji i hobbystycznie? Z postępem czasu można powiedzieć, że nie. Odpowiedzi na to, czemu się zajmowały tym a nie czym innym mogłaby być masa. Jednakże można stwierdzić, że nie było to ich hobby. Ktoś kiedyś krótko mi powiedział: "Na hobby i pasje zawsze jest czas" niezależnie czy ktoś ma rodzinę, spędza pół doby w robocie etc. 
W tym momencie pytanie, które powinno się nasunąć samo:

Opierać forum na paru osobach czy może jednak zachęcać reszte pomniejszych użytkowników do tworzenia różnorakiej treści.

Sprawdziłem stronkę i fajnie to hula, jest zauważalna zmiana w szybkości działania pomiędzy tym co jest tutaj a tam. 

Sam sobie odpowiedziałeś czemu forum nie zostało należycie reaktywowane. Jeśli plan był na tylko 2 miesiące to szkoda było inwestować czas w tego bloga. 
Większe projekty przeważnie planowane są na rok, podobnie jak biznesplany do otworzenia działalności. Nie chodzi mi w tym momencie o dokładną rozkładówkę; co, jak, gdzie i kiedy ale o takie rzeczy jak; co wrzucamy, kiedy wrzucamy (dzień, pora dnia). Przy braku takiej organizacji każdy temat szybko upada. 

Warto tutaj wspomnieć o prawach rządzących danym social media. FB, instagram, tik tok, twitter i cała reszta tych portali gdzie można coś udostępniać mają różny schemat co do wrzucanej zawartości i w jakiej formie. Nie każda treść się przyjmie wszędzie. 

Pytanie, które musiałbyś sobie zadać apropo strony to; Czy masz plan działania? Bo jeśli nie masz go albo są tylko szczątki to nie wróże sukcesu. Przypomina mi to sytuacje kogoś, komu upadł biznes, po czym stwierdził, że spróbuje jeszcze raz tylko po drugiej stronie ulicy, w tej samej dziedzinie. Jaki może być finał tego? Biznes upada a koleś dziwi się czemu jest powtórka z rozrywki. 
Rozumiem mniej więcej idee zmiany silnika na inny ale problem dalej u podstaw będzie ten sam czyli; Jak zachęcić użytkowników do czynnego i aktywnego brania udziału w rozwijaniu forum. 

Co do: [..]a nie tylko narzekać i tworzyć kolejne tematy jak to jest tutaj chujowo i czemu nie jest zajebiście XD[...] 
Nie miałem zamiaru narzekać tylko dziwi mnie fakt, że forum ma potencjał a jest jak jest. Zastanawiałem się trochę nad tym i byłem ciekaw co inni na ten temat maja do powiedzenia. 
Jak chciałbym ponarzekać i zmuszać kogoś by zrobił coś za mnie, tytuł tego wątku brzmiałby zgoła odmiennie. 

Warto tutaj wspomnieć, że forum REVERB.PL nie jest popularne. Pisząc z ludźmi i dyskutując mało osób wie o istnieniu tego forum, więc ciężko aby forum żyło jeśli przyszli użytkownicy nawet o nim nie wiedzą. 

Co by nie mówić o forum to nie jest tylko odosobniony przypadek. Przeglądając sieć w poszukiwaniu treści na temat muzyki wieje za przeproszeniem CH**EM. Mam na myśli polską część internetów. Ktoś by tu mógł powiedzieć: "Idź i wykup sobie treści za pay wallem" Taaa.... 3/4 tych treści mogę sobie podetrzeć tyłek, tyle są warte. Nie wiem w czym tkwi problem, może w szeroko pojętej "Polskości" typu;  Nie pokaże Ci, bo a nóż będzie ode mnie lepszy? Nie po to studiowałem tyle lat, żeby teraz rozdawać wiedzę na prawo i lewo? Nie wiem, sam nie wiem.
Tak piszę o tej Polskości nie z przypadku, gdyż zmieniając treści na angielskie naszym oczom ukazuję się inny świat. Łatwiejszy, mniej skomplikowany, bardziej skondensowany, obszerniejszy w treść. Treści, które użytkownicy prezentują za darmo wyprzedzają o lata świetle, te, za które trzeba w polskiej części płacić. Śmiech przez łzy. 

Piszę o tym wszystkim nie z przypadku, gdyż orientując się w treści, można dostosować się pod nasz rodzimy rynek. Co za tym idzie, łapać użytkowników. Pole do popisu jest ogromne. 

Najważniejsze to mieć jakiś zarys działań, bo na: "Jakoś to będzie" daleko się nie zajedzie. 

Wspomniałeś też o użytkownikach, którzy mało robią a dużo oczekują. Można by się społeczności zapytać, kto i czym mógłby się zajmować. Ty jako główny mózg operacji, mógłbyś rozlokować pracę na innych użytkowników. Cały czas pisałeś też o czasie, więc moim zdaniem to jest sranie w banie. Tak jak wyżej pisałem, osoba która traktuje muzykę jako pasje znalazła by swoim rozkładzie tygodniowym 1h na forum. Myślę również, że te forum przespało moment wymiany głównych osób. 

Dobra koniec na dziś z tym pisaniem.

RE: Martwe forum - czy musi tak być? - belothar - 02.12.2021

Cytat:Warto tutaj wspomnieć, że forum REVERB.PL nie jest popularne

Z innych truizmów to: FORA INTERNETOWE NIE SĄ JUŻ POPULARNE. Tylko tacy boomerzy jak my jeszcze czerpią wątpliwą przyjemność z pisania o czymkolwiek w formie dłuższej niż limit znaków na twitterze. Dla pokolenia Z takie coś jak fora internetowe to jest archaizm pokroju modemu dial-up. Skoro największe fora w necie powoli odchodzą w zapomnienie czemu Ty oczekujesz że jakieś forum z hermetyczną grupą docelową będzie przeżywało renesans?

Cytat:Pytanie, które musiałbyś sobie zadać apropo strony to; Czy masz plan działania? Bo jeśli nie masz go albo są tylko szczątki to nie wróże sukcesu. Przypomina mi to sytuacje kogoś, komu upadł biznes, po czym stwierdził, że spróbuje jeszcze raz tylko po drugiej stronie ulicy, w tej samej dziedzinie

Ale to nie jest żaden biznes, tylko hobbystyczne forum. Nie inwestuje w to pieniędzy (poza 80 zł raz na rok na domenę) i nie zamierzam tego traktować biznesowo, bo jestem na to za stary, włożyłem w to już sporo czasu , muzyka nie sprawia mi takiej radości jak kiedyś, a zmonetyzowanie czegoś takiego jak niszowe forum/blog w internecie żeby faktycznie móc to traktować jako biznes to sorry ale wole sobie włożyć pieniądze w ETFa na SP500 niż się kopać z koniem z jakimiś randomami na forum, a zaoszczędzony czas włożyć w tworzenie muzyki.

Cytat: Najważniejsze to mieć jakiś zarys działań, bo na: "Jakoś to będzie" daleko się nie zajedzie. 

Problem w tym, że mi już za bardzo nie zależy na tym forum i poświęcanie cennego czasu na kolejne "poważne biznesowe przedsięwzięcie" traktuje na równi ze zmarnowaniem go w jakiś inny głupi sposób. Zarys działania jest taki, że postawie forum na nowym silniku bo przynajmniej będzie mi się chciało na nie wchodzić i nie będę miał odruchu wymiotnego. Będę mógł je pokazać komuś zainteresowanemu bez żadnych oporów i wstydu. Podejrzewam, że z połowa użytkowników wchodzących na to forum na telefonie gdy widzi z czym to się wiąże to wychodzi po 3 sekundach.

Cytat: Czy były to osoby, które robiły to z pasji i hobbystycznie? Z postępem czasu można powiedzieć, że nie

Nie znam większych pasjonatów niż osoby, które stanowiły core flstudio.pl XD Dzięki nim bezpośrednio lub pośrednio stworzyłem masę kawałków. A czemu tu nie wchodzą to jest inna sprawa, trzeba zapytać u źródła Smile

Cytat: Jeśli plan był na tylko 2 miesiące to szkoda było inwestować czas w tego bloga. 

Blog istniał przez 1.5 roku albo i dłużej, ale paliwo "zrobmy cos w internecie" sie skończyło z przeróżnych powodów.

Cytat:Warto tutaj wspomnieć o prawach rządzących danym social media. FB, instagram, tik tok, twitter i cała reszta tych portali gdzie można coś udostępniać mają różny schemat co do wrzucanej zawartości i w jakiej formie. Nie każda treść się przyjmie wszędzie. 

Super, ale kto to będzie robił? Jest na forum na oko 500 użytkowników (nie botów).

Serio, no offence, ale czy Ty coś zrobiłeś dla tego forum a wcześniej flstudio pl? Bo jakoś nie kojarze XD My z Mabem i Drumzem pisaliśmy artykuły na bloga, które tych odwiedziń troche miało, Jarus i Mumu spamowali na Soundcloudzie w komentarzach żeby ludzie się rejestrowaliśmy jak stawialiśmy reverba poraz pierwszy, Impakt dłubał w CSSach i stworzył logo żeby to forum miało jakiś sensowny wygląd, a co robił wtedy Madkay?

Cytat: ie chodzi mi w tym momencie o dokładną rozkładówkę; co, jak, gdzie i kiedy ale o takie rzeczy jak; co wrzucamy, kiedy wrzucamy (dzień, pora dnia). Przy braku takiej organizacji każdy temat szybko upada. 

Nie wiem gdzie Ty byłeś przez te ostatnie 8 lat ale tak to właśnie wyglądało jak blog jeszcze istniał. Mieliśmy wyznaczone dni na wrzucanie postów, podpięte do fanpejdża. Problem w tym, że każdego dopada po jakimś czasie życie i trzeba poświęcić coraz mniej czasu na jakąś rzecz - albo poświęcisz 4h w sobote na pisanie artykulu o muzyce na jakis glupi blog, albo te 4h spożytkujesz np na dłubanie nowego utworu.

Cytat:Ty jako główny mózg operacji, mógłbyś rozlokować pracę na innych użytkowników. Cały czas pisałeś też o czasie, więc moim zdaniem to jest sranie w banie. Tak jak wyżej pisałem, osoba która traktuje muzykę jako pasje znalazła by swoim rozkładzie tygodniowym 1h na forum 

1h tygodniowo to się spędza na kiblu a nie na rozwoju czegokolwiek w sieci.

A podsumowując: ludzie nie chcą forów, produkcja muzyki jest niszowa, nikt nie chce inwestowac czasu w jakieś szczytne idee, czas na rozwijanie reverb.pl juz minął, my zrobiliśmy co w naszej mocy.

Cytat: . Myślę również, że te forum przespało moment wymiany głównych osób. 

Czy na forum istnieje Klub Głównych Osób, do którego można wstąpić tylko jeśli kogoś wymienimy? Coś ci powiem. Te "główne osoby" były "głównymi osobami" tylko dlatego, że gdy Madkay szukał wytwórni dla swoich kawałków, to one siedziały cały dzień nad głupim forum internetowym żebyś teraz miał gdzie pisać XD Nikt oprócz tych kilku osób (Drumz, MAB, Mumu, Jarus, Impakt, sorry jak kogoś pominąłem) nie chciał w to włożyć czasu. A to było jeszcze w latach świetności FLSTUDIO.PL czyli była baza użytkowników.