Pułapki basowe w kabinie wokalowej?
#1
Zamówiłem już 8 Paneli akustycznych, 
http://gikacoustics.co.uk/product/freest...anel-gobo/
ale zebrałem informacje że najważniejszym studia elementem to pułapki basowe. Więc szybko porosiłem o wymianę na 8 pułapek basowych.  
http://gikacoustics.co.uk/product/freestand-bass-trap/
Teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem bo najbardziej zależy mi na nagrywaniu wokalu, ale muzyka też będzie z monitorów Adam A77X.
Pokój mam bardzo mały, 223 cm/ 318 cm/ 186 cm. W tym okno i drzwi.
Wiem że to wszystko powinienem inaczej zaprojektować, ale wynajmuję ten pokój i nie wolno mi robić w nim większych zmian, jak nawet dziury w ścianie.Nie chciałbym już zmieniać zamówienia, ale pomyślałem że może lepiej zmienić i np. kupić 4 tradycyjne Panele do adaptacji akustycznej i 4 pułapki basowe. Najbardziej proszę o odpowiedź, czy uważacie że będę miał w miarę na średnim poziomie nagłośnienie z ośmioma pułapkami basowymi i nic więcej? Wielkie dzięki.
Odpowiedz
#2
W takim razie jak masz taki mały pokój to 7 calowe monitory to za duży sprzęt na takie małe gabaryty pomieszczenia, które jeszcze prawdopodobnie zmniejszysz kładąc panele i bass trapy.
Odpowiedz
#3
Dzięki Zirds. Kupiłem większe monitory bo kiedyś zamierzam mieć większe studio.
Zastanawiam się jeszcze jak ustawić w moim pokoju 8 paneli. Nie wiem czy 4 panele ustawić po kątach a 4 po bokach ścian? A może po 2 panele ustawić na każdej ścianie?
Jeśli lepsza opcja jest 4 paneli w kątach pokoju, to nie wiem jak rozwiązać problem w jednym kącie z tyłu pokoju, bo dokładnie w kącie są drzwi którymi wchodzę i otwierają się do środka. Gdy są otwarte to dotykają ściany i zamykają dostęp do kąta uniemożliwiając ustawienie tam czwartego panelu.
Nie wiem też czy 2 monitory z których wydobywa się dźwięk, ustawić prosto, zamiast zakrzywione, aby skierowane były nie na kąty pokoju ale na ściany. Wielkie dzięki.
Odpowiedz
#4
Usiądź wygodnie w fotelu i poczytaj o metodzie "na lusterko"
http://zakamarkiaudio.pl/2011/11/rozmies...-cz-2.html
Odpowiedz
 Podziekowania: Jacyński(+1)
#5
(06.06.2018, 21:36)Zirds napisał(a): Usiądź wygodnie w fotelu i poczytaj o metodzie "na lusterko"
http://zakamarkiaudio.pl/2011/11/rozmies...-cz-2.html
Czytałem tekst związany z metodą na lusterko. Dziękuję Zirds. Chciałem się zapytać, czy oczy drugiej osoby która pomagać będzie mi w ustawieniu lusterka, mają znajdować się blisko przy jednym monitorze a potem przy drugim? A może osoba ta ma siedzieć na biurku na którym ja będę siedział? Z tego co zrozumiałem to osoba ma siedzieć na biurku, (wiem że jest na odwrót ale to nie jest istotne jeśli obydwoje wiemy w czym rzecz) ale nie rozumiem, bo chodzi nie o moje uszy, ale o to gdzie będzie w ściany odbijał się dźwięk. 
Artykuł jest tutaj
http://zakamarkiaudio.pl/2011/11/rozmies...-cz-2.html

Miejsca pierwszych odbić znajdujemy metodą „na lusterko”.
Prosimy o pomoc kolegę, który będzie przesuwał po bocznej ścianie lusterko podczas, gdy my siedzimy na stanowisku pracy. Panel należy powiesić tam, gdzie zauważymy kątem oka odbicie monitora w lusterku. Zazwyczaj będą to okolice połowy dystansu między monitorami a naszą głową (czyli ok. 25% długości ściany). Kolega idzie dalej, w kierunku tylnej ściany, a my odwracamy za nim głowę i czekamy na kolejne odbicie monitora – zazwyczaj będą to okolice 75% długości ściany. Tam również możemy powiesić panel.
Odpowiedz
#6
Ustawienie monitorów powinno być pod kątem. Ma być trójkąt równoboczny gdzie w dwóch narożnikach są monitory, a trzecim jesteś Ty sam. Miejsce, w którym masz uszy to tak zwany SweetSpot. A więc jeżeli siedzisz przed biurkiem z monitorami i kolega przykłada lusterko do ściany np po lewej czy też po prawej stronie od Ciebie i widzisz głośnik danego monitora kątem oka to znaczy, że w tym miejscu, w którym znajduje się lusterko powinien się znaleźć panel i tak dalej...

Innym sposobem pomiaru akustyki pomieszczenia jest Room EQ Wizard, ale do tego jest potrzebny mikrofon pomiarowy, który trzeba zkalibrować z Interfejsem Audio, a potem za pomocą SweetSpota (tego miejsca w którym siedzisz przed monitorami), w którym stawiasz mikrofon pomiarowy, robisz pomiary, dzięki, którym dowiesz się jakie masz parametry odbić w pomieszczeniu. Trzeba to dość umiejętnie odczytywać..
Odpowiedz
 Podziekowania: Jacyński(+1)
#7
Jak przyjdą panele to będę jakoś kombinował w pokoju. Mam nadzieję że różnica będzie zauważalna i warto było kupić to 8 paneli. Bardzo dziękuję za info.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości